Cellulit – defekt kosmetyczny, jak sobie radzić?


Cellulit to powszechnie występujący kosmetyczny defekt (dotyczy ok. 98 % kobiet), polegającym na nieprawidłowym odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Ponadto cellulit charakteryzuje specyficzne pofałdowanie skóry, a także pojawieniu się bolesnych, nieregularnych guzków.

Charakterystycznymi objawami cellulite są zmiany powierzchni skóry, widoczne na udach, pośladkach, brzuchu, piersiach, części wewnętrznej ramion. Są to mniej lub bardziej wyraźne uwypuklenia, grudki, wgłębienia, a czasami nawet bruzdy. Zmiany te są wywołane zaburzeniami przemiany materii w podskórnej tkance tłuszczowej. Przyczyny powstawania cellulite mogą być bardzo różne. Nie jest łatwo ustalić bezpośrednią ich przyczynę.

Metody walki z cellulitem:

1. Body – Wrapping czyli szczelne owijanie ciała, to jedna z metod walki z cellulitem. Nazwa powstała ze złożenia dwóch angielskich słów: „body” = ciało, „wrapping” = zawijanie. Technika ta ma zintensyfikować działanie preparatów i zabiegów antycellulitowych. Ważne jest także, by przed zabiegiem sprawdzić czy nie ma przeciwwskazań. Przeciwwskazania do Body – wrapping są następujące: ostre stany zapalne i infekcyjne, gorączka, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, choroby nerek, zaawansowane żylaki , ciąża. Efekty kuracji utrzymują się kilka miesięcy.

2. Algoterapia jest kolejnym zabiegiem powodującym redukcje tkanki tłuszczowej. Metoda ta wykorzystuje lecznicze i wyszczuplające właściwości alg morskich. Algi morskie doskonale odżywiają skórę dzięki temu są doskonałe w walce z cellulitem. Algi morskie doskonale odżywiają skórę dzięki temu są doskonałe w walce z cellulitem.

3. Aromaterapia jest metodą leczniczą, w której wykorzystuje się właściwości roślinnych olejków lotnych (eterycznych). Olejki eteryczne, które stosuje się do zwalczania cellulite mają wybitne zdolności usuwania toksyn poprzez przyspieszenie spalania i uaktywnienia naczyń limfatycznych. W terapii cellulitu z dobrym efektem wykorzystuje się olejki: jałowcowy, lawendowy, grejfrutowy, koper włoski, cynamonowy, imbirowy, pomarańczowy, cyprysowy.
4. Ultradźwięki działają wyszczuplająco, eliminują nagromadzoną tkankę tłuszczową. Energia wprowadzona do tkanek uwalnia z nich komórki tłuszczowe. Dodatkowo zastosowany prąd wysokiego napięcia, który przepływa przez tkanki przyspiesza odprowadzenie uwolnionych cząstek tłuszczu oraz białka do układu limfatycznego.

5. Endermologia jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z cellulitem, poprzez oddziaływanie na tkankę łączną, stymulację unaczynienie, eliminację toksyn, pobudzenia wymiany komórkowej. Dzięki tej metodzie zmniejsza się retencja wody dzięki uaktywnieniu krążenia żylnego i limfatycznego. Jest pomocna przy modelowaniu sylwetki poprzez zwiększenie lipolizy w komórkach tkanki tłuszczowej. Metoda ta pomocna jest także przy zabiegach odmładzających i regenerujących, dzięki niej można pozbyć się drugiego podbródka. Endermologie można zastosować przed zabiegiem odsysania tkanki tłuszczowej (liposukcja).

6. Liposukcja (liposukcjion), czyli odsysanie tkanki tłuszczowej, jest metodą modelowania sylwetki ciała polegającą na usuwaniu miejscowych nadmiarów (depozytów) tkanki tłuszczowej. Tłuszcz usuwa m się z miejsc typowych dla kobiet czyli: uda, pośladki, biodra, łydki i inne części ciała jak: brzuch, podbródek, kolana. Efekty po operacji pojawiają się po upływie 2 – 4 tygodni, a ostateczny rezultat widoczny jest dopiero po kilku miesiącach.

7. Mezoterapia –  jest wykorzystywana w leczeniu: cellulitu, rozstępów, objawów starzenia się skóry, wypadania włosów, blizn. Technika zabiegu oparta jest na przerwaniu bariery naskórkowej i wprowadzeniu śródskórnie substancji rewitalizujących i regenerujących. Najczęstsze wykorzystywane substancje w mezotearpii ciała, które przyspieszają i stymulują lipolizę, tworząc z nich specjalny koktajl to: kofeina, wyciąg z karczocha, rutyna, nostrzyk żółty, prokaina, aminofilina lub fosfatydylocholina. W wyniku zabiegu następuje wzmożony przepływ krwi i limfy, zmniejsza się proces włóknienia tkanki łącznej (redukcja tkanki łącznej). Rezultatem jest wygładzenie skóry, redukcja cellulitu.

8. Elektrolipoliza jest niezastąpiona w likwidacji lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Mechanizm elektrolipolizy polega na przepływie prądu od jednej elektrody do drugiej co kreuje pole elektryczne, które powoduje redukcje skupionych komórek cellulitu.

9. Lipoliza iniekcyjna jest to metoda redukowania tkanki tłuszczowej w wybranych partiach ciała. Lipoliza iniekcyjna polega na wstrzykiwaniu w komórki tłuszczowe substancji pozyskiwanej z soi – fosfatydylicholiny, która niszczy komórki tłuszczowe. Zabieg lipolizy można wykonywać na twarzy i ciele. Na ciele pomogą wymodelować uda (likwidacja tzw: „bryczesów”), pośladki, brzuch, biodra, ramiona, pomoże zmniejszyć cellulit.